Beneteau First 38 s5

Modellår: 1992

Plats: Vänersborg

Tillverkare: Beneteau

Pris: 595 000 SEK

( 51 911 € / 387 093 DKK )

Såld 2015-06-16

Skriv ut

Beneteau First 38 S5-1992, en enastående stilstudie i hur framtidens familjebåt ser ut. Inredningen ritad av Philppe Starck.Välhållen och uppdaterad båt.

När Philippe Starck och Jean Berett gick loss på ritbordet sent 80-tal skapandes ett unikt båtkoncept som gör att många av dagens nya båtar ser betydligt äldre ut i jämförelse med denna formidabla orgie i läckra lösningar. Båten flödar av ljus, och många detaljer gör den till en ren njutning att bo och vistas i. Detta är ett tillfälle för er som vill ha en annorlunda båt, grundgående, som gjord för att utforska Europas kanaler eller den grunda Åländska skärgården.
Med ny motor 2006, Yanmar 40 hk och rak axel,bogpropeller samt elektriska ankarspel i såväl för som akter, kompletterat med en självslående fockskena så skapas förutsättningar för en trygg och enkel båthantering.Elektrisk fallwinch är ett annat trivsamt tillbehör.

FAKTA:
Löa 11.70
Bredd: 3.75
Djupgående: 1.57, vingköl.
Deplacement: 6500 kg
Motor: Yanmar 40 3JH4E-2006.
Kabiner: 3 st.
Kojplatser: 6.

UTRUSTNING
För komplett utrustninslista, se PDF-fil ovan men nedan följer några exempel på utrustning:
Rostfri peke med integrerad stege med vagga för 20 kg rostfritt Bruceankare,elankarspel med 60 meter kätting,nytt skylight på däck,segelkapell typ ”Stack Pack” försegelkapell, sprayhood samt styrpedistalkapell,sittbrunnstält Rössy.

Fakta om: Beneteau First 38 s5
Designer

Phillipe Starke

Tillverkare

Beneteau

Längd

11.70 m

Längd i vattenlinje

10.30 m

Bredd

3.75 m

Djup

1.57 m

Deplacment

6500 kg

Bränsletank

110 L