Välkommen ombord Marko Ristolainen

Marko blir Båtagents nya mäklare i Åbo.

Vi är glada att välkomna Marko Ristolainen ombord! Marko blir Båtagents nya mäklare i Åbo i Finland 👋

Vi ställde frågan till Marko att berätta lite om sig själv:

”Jag är en erfaren yrkesperson inom båt- och försäljningsbranschen och har arbetat som företagare i nästan 30 år. Mitt båtliv började redan när jag var fem år gammal, då vår familj köpte ett sommarställe i Skärgårdshavet i Gustavs, alldeles vid ytterskärgården. Båtar och skärgården blev en livslång passion för mig.


Som ung seglade jag aktivt optimistjolle, och senare windsurfade jag under många år så länge vattnen var öppna. Jag har ägt flera olika motorbåtar – från fiskebåtar till större långfärdsbåtar – och dessutom seglat mycket med vänner. Första gången jag åkte ensam till Åland var jag bara 15 år gammal, i en Buster med tältet medpackat.


Tillsammans med en vän grundade jag också ett importföretag för båtmotorer och båttillbehör, som vi senare sålde. Därför är tillbehörsbranschen och navigationsutrustning välbekanta för mig även ur ett yrkesmässigt perspektiv. Jag driver dessutom ett glasblästringsföretag, genom vilket jag också utför blästring av båtbottnar. Vid sidan av intresset och arbetet med båt och båttillbehör är jag även företagsmäklare och hjälper framgångsrika entreprenörer att uppfylla sina drömmar och hitta nya ägare till deras företag.


Jag har alltså omfattande erfarenhet av båtar och båttillbehör av många olika slag, och den kunskapen använder jag alltid till både säljarens och köparens fördel!”