Dehler 36 SQ
Modellår: 2007
Plats: Västerås
Tillverkare: Dehler
Pris: 1 395 000 SEK
( 128 079 € / 957 267 DKK / 542 768 PLN )
Dehler 36 SQ Shakira är nu till salu. Shakira är mycket väl omhändertagen av sin enda ägare sen ny. Båten har har allt man kan tänka sig behöva för långturer på havet.
Dehler 36 SQ står för Speed and Quality. Det är en högpresterande tysk cruiser-racer som erbjuder den perfekta balansen mellan snabb kappsegling och bekväm familjecruising. Shakira ger ett enastående bra intryck för sin ålder – det märks i varje detalj att ägaren har älskat sin båt. Detta torde vara en av marknadens mest uppdaterade Dehler-båtar. Hög utrustningsnivå för både cruising och regatta. Båten är utrustad till tänderna för att leverera maximal prestanda och komfort. Shakira är en bevisad vinnare som bland annat tog hem segern i sin klass på Gotland Runt 2018. Några av de unika uppdateringarna
Stående rigg: PBO-rigg med UV-skydd.
Roder: Högpresterande kolfiberroder från Björneberg
Styrning: Elegant kolfiberratt
Segel: Komplett och påkostad segelgarderob från Albatross.
Rymlig och ljus trekabinslayout. Invändigt möts du av den klassiska, välplanerade Dehler-layouten som erbjuder hög boendekomfort för hela familjen eller besättningen.
Salong: Stor, ljus och inbjudande sällskapsyta.
Förpik: Mycket rymlig ägarhytt i fören.
Akter om babord: Stor akterkabin med en rejäl dubbelsäng.
Akter om styrbord: Toalett direkt vid nedgången, med ingång till ytterligare en akterkabin bakom.
Detta är en komplett trekabinsbåt i ett fantastiskt skick. En drömbåt för den kräsne seglaren som verkligen måste upplevas på plats!
Kontakta mäklare Jonas Claesson på +46701478048, jonas@batagent.se, för frågor och för att boka visning.
Judel/Vrolijk
Dehler
Volvo D1 30 29 hk
10,95 m
3,5 m
1,98 m
6400 kg
2360
18 m
91 L L
248
DE-DH66248A707
Volvo Penta D1
29
2007
Diesel
Folding
S-drive
2000
200 Ah Litium
yes, with Residual Current Device
60W
Mastervolt,
Victron
PBO with UV cover
Selden
1 st Albatross
1 st Genoa1 Medium racing, 1 st Genoa 1 Light racing, 1 st Genoa 2 Racing, 1 st Staysail
Crusing sails, 1 st Genoa 1 light, 1 st Genoa 1 medium
1 st furling Jib -22, 1 st Genoa 3 Heavy. Cover to hoist.
1 st Light, 1 st Heavy. 1 st drifter
Jib
Selden
1 st Furlex cruising forstay, 1 st racing forestay with Tuff luff.
1 st carbon
Yes
Harken
Yes
Yes
Stearing wheel in Carbon
Yes
Yes
Yes
Yes
Yes
3 Cabines
6 Bunks, and 2 seabunks in the salon
Yes
Yes
Yes Electric
60L stainless
20L
240L
Yes
Yes, new Control unit
Webasto
Raymarine Axiom 12, older Raymarine plotter at navstation
Raymarine I70 2025
Raymarine Alpha performence at mast
Raymarine with gyro
Yes
Yes
Yes
Yes
Yes
Yes
Yes
Yes
Yes
Yes
Yes
broken spring, but works reasonably well, For your information, the boat has run aground and was professionally repaired by Gullbergs Marina in Västerås. Covered by insurance.